Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Nie będzie powrotu CLA za to będzie Skwer im. Św. Jana Pawła II w Okszowie

W dniu 26.03.2021 roku odbyło się 31 posiedzenie Rady Gminy Chełm VIII kadencji. Na spotkaniu poruszane były dwa tematy ważne dla Okszowa: ustosunkowanie się do petycji w sprawie powrotu autobusu linii 11 do Okszowa oraz nadania imienia Św. Jana Pawła II skwerowi w Okszowie.

Nie będzie powrotu CLA do Okszowa.

Przypomnijmy: Mieszkańcy Okszowa złożyli petycję wielokrotną w sprawie przywrócenia kursowania autobusu linii 11 do Okszowa. W związku z tym, że była to petycja wielokrotna pojawił się punkt w porządku obrad „rozpatrzenia petycji wielokrotnej, złożonej w interesie publicznym, o „podjęcie wszelkich niezbędnych działań mających na celu przywrócenie kursowania do Okszowa (Kozy Gotówki i Srebrzyszcza) autobusów CLA linii nr 11”. Niestety w najbliższym czasie nie możemy liczyć na powrót autobusu CLA do Okszowa. Komisja Skark Wniosków i Petycji dość dokładnie wyjaśniła jak wygląda obecne sytuacja, ile osób korzysta z prywatnego przewoźnika kursującego na odcinku Okszów – Chełm, jak wyglądała sytuacja w sprawie współpracy między Gminą Chełm a Gminą Miasto Chełm. Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia komisji oraz Wójta Gminy Chełm: https://youtu.be/t5bZ6baWydM?t=6991

Podsumowując – miasto Chełm nie chce wozić mieszkańców Okszowa za darmo a Gminy Chełm nie stać aby partycypować w kosztach takiego rozwiązania. Poza tym prywatni przewoźnicy (tacy jak m.in. Finezja) zaproponowali dużo niższą stawkę za obsługę takiej linii (w przypadku CLA: 8,87 zł za wozokilometr , w przypadku prywatnego przewoźnika: 3,50 zł za wozokilometr). Problem jest taki, że miasto Chełm decyduje gdzie takie autobusy mogą się zatrzymywać (obywa się to na terenie Gminy Miasta Chełma) a widać, że nie ma tu dobrej woli przez co prywatny przewoźnik nie może korzystać z każdego przystanku.

Podsumowaniem tego wystąpienia była wypowiedź Wójta Gminy Chełm – Pana Wiesława Kociuby który w konkretny sposób wyjaśnił jak obecnie wygląda sytuacja przy współpracy między Gminą a Miastem Chełm:
https://youtu.be/t5bZ6baWydM?t=8567

Uzupełnieniem była wypowiedź Radnego z Okszowa – Aleksandra Kowalczyka, który zapewił, że temat komunikacji między Gminą a Miastem wróci i trzeba będzie do niego usiąść ponownie – szczególnie, że Miasto Chełm rozważa wprowadzenie darmowej komunikacji dla swoich mieszkańców. Wypowiedź radnego można obejrzeć pod tym linkiem:
https://youtu.be/t5bZ6baWydM?t=8944

Będzie Skwer im. Św. Jana Pawła II w Okszowie

Rada Gminy Chełm jednomyślnie przegłosowała uchwałę w sprawie nadania imienia Św. Jana Pawła II skwerowi znajdującemu się przy Kościele Parafialnym w Okszowie (parking pod kościołem). Inicjatywa została podjęta przez mieszkańców Okszowa a zgłaszali ją Radni – Krzysztof Diechciaruk oraz Aleksander Kowalczyk. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych i wszyscy zagłosowali za nadaniem imienia. Dyskusję na ten temat można zobaczyć tutaj:
https://youtu.be/t5bZ6baWydM?t=2831